דלת עם חלון – בסגנון שנות החמישים - שריונית חסם

דלת עם חלון – בסגנון שנות החמישים

למי שיצא לבקר בתל אביב ובערים מרכזיות אחרות בשנות החמישים, בוודאי יצא להיתקל בדלת כניסה עם חלון, והעיצוב הזה המשיך אז גם לתוך הבית. היום, על רקע גלי הפריצות והצורך בהגנה על הבית, יוצאת שריונית וחברות אחרות במגוון רחב של דלתות כניסה בטוחות, שבוודאי אינן עונות על ההגדרה דלת עם חלון, אבל בשנות החמישים האווירה בארץ הייתה אחרת, ואפשר לומר שאפילו את דלתות הכניסה בבית, לא מיהרו לנעול כי מי בכלל חשב לפרוץ? כולם היו במעמד של מהגרים. המדינה קמה שנתיים קודם וכל אחד היה עסוק בבניית הבית והחיים שלו, ממש לא בדלת של השכנים.

מלבד זאת, בבתים של עשירים היו גם סורגים לפני הדלת, והם בעצם שימשו כהגנה על בית. דלתות היו אז מעץ, ודווקא החלון היה בשביל להגן על הבית, כדי שאפשר יהיה לראות מי זה דופק בדלת. היום יש קאמבק גדול מאד לסגנון דלת עם חלון, אבל בעיקר כדלת פנימית לתוך הבית, כי בכל זאת, מאז הימים ההם, קמו פה כנופיות פורצים לתפארת.

תחילת שנות ה-70 – גל של פריצות דורש פתרון

תחושת הסכנה, הצורך בביטחון והחלפת דלת עם חלון בדלת מחוסמת, החלה בסוף שנות השבעים. אחרי מלחמת ששת הימים, נפתחו הגבולות והיו גלי פריצות של ארגוני טרור פלסטינים. אלה הצליחו לפרוץ לבתים וזרעו פחד ואימה, עד שהיה צורך בפתרון של הגנה בכניסות הבית, ואז החלו בעצם לשווק בארץ את הדלתות עם מנגנון הפלדה.

הדלתות הראשונות יש לומר, היו חזקות אבל לא נראו כל כך יפה, כי החברה שייצרה אותן בחרה לצפות אותן באפוקסי מבריק, מה ששיווה להן לטענת הלקוחות מראה מכוער של רכב. לקח עוד כמה שנים עד שהחברה, מצאה פתרון אחר של ציפוי בשם וינוריט במראה של עץ, שגם גרם לעלייה במכירות של דלת המתכת. אלה החלו להימכר בעשרות אלפים בכל רחבי הארץ, וקשה היה לראות דלת עם חלון באיזה שהוא בית, כי כמו שאומרים "פרצה קוראת לגנב".

חלון בדלת, עיצוב עתיק

היום יש קאמבק גדול לסגנון העתיק של דלתות ובין השאר דלת עם חלון. הדלתות האלה לא מיוצרות כדלתות כניסה, אלא כדלתות פנים. יש משהו כפרי בסגנון הזה, משום שבכל כפר באירופה אפשר לראות דלתות עם חלון שמשולב בו אפילו וילון קטן שאותו תפרה במו ידיה בעלת הבית. אף שיש חלון בדלת, הפרטיות נשמרת כי החלון איננו שקוף כפי שהיה פעם אלא צרוב ויש הבוחרים גם בהדפסה על הזכוכית. יש חלונות שקבועים באמצע הדלת, חלן אחד אנכי לאורך הדלת ועוד.

הדלתות עצמן הן בגוונים מאוד אופנתיים ולא רק לבן כמו שמקובל היה לראות פעם. הכניסה של דלתות בעיצובים שונים, ולא רק דלת פונקציונאלית, מבטאת את השינויים הגדולים שעוברים על התחום הזה. דלתות היום נתפסות כחלק מהעיצוב של כל דירה ובית, ואנשים מקפידים לרכוש דלתות שתורמות או משתלבות עם הסגנון הכללי של הבית.

אם בעבר כל הנושא של דלת, הסתכם בבחירה של גודל ומנגנון נעילה, הרי שהיום הפכו הדלתות לתכשיט בפני עצמו. אנחנו נמצאים היום בעידן בו אנשים משקיעים הרבה מאוד בעיצוב הבית שלהם, ולכן גם הדלתות יצאו כבר מהתפקיד הסטנדרטי שלהן, והן חלק חשוב מהעיצוב של כל בית. אפשר לבחור היום דלתות כניסה אומנותיות, דלתות פנים מעוצבות ועמידות בפני מים וטרמיטים וגם דלת עם חלון 2019 בגוון מגורען כמו פעם, רק עם המאסיביות והאיכות של היום.

עדיין מתלבטים?

אז לפני שאתם עוזבים, קבלו הצעה